Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 9-04-2015 r. – WPI/200000/43/348/2015

Podleganie ubezpieczeniom społecznym córki przedsiębiorcy, zatrudnionej na podstawie umowy o pracę

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

DECYZJA Nr 348/2015

Na podstawie art 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz.121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko wyrażone we wniosku złożonym w dniu 1 kwietnia 20l5 r. przez przedsiębiorcę (…) w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla córki Wnioskodawcy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w sytuacji, gdy córka nie prowadzi z wnioskodawcą wspólnego gospodarstwa domowego.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął kompletny wniosek przedsiębiorcy (…) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W nioskodawca wskazał, ze prowadzi działalność gospodarczą w formie usług budowlano – kanalizacyjnych Zatrudnia pracowników fizycznych i kierownika budowy. Wnioskodawca wskazał, ze potrzebuje osoby zaufanej do prowadzenia biura (odbieranie korespondencji, sporządzanie faktur sprzedaży, komplctownie dokumentów dla potrzeb księgowej).

W związku z powyższym wnioskodawca zatrudnił córkę na umowę o pracę na stanowisku sekretarki, na którym pracuje w godz. od 7.00 do l5.00, a do jej obowiązków należy wykonywanie w/w prac.

Ponadto Wnioskodawca poinformował, że córka zamieszkuje z Wnioskodawcą pod jednym adresem domu wolnostojącego z dwiema kondygnacjami. Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że córka nie prowadzi z Wnioskodawcą wspólnego gospodarstwa, ma indywidualny budżet domowy, nie współpracuje też w załatwianiu codziennych spraw życiowych.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy zatrudniając córkę w swojej firmie, powinien opłacać jej składki od podstawy pracowniczej, czy jako osoby współpracującej.

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien opłacać składki ZUS od podstawy pracowniczej, gdyż zamieszkiwanie z córką pod wspólnym adresem nie powinno być jedynym kryterium, które wskazywałoby na objęcie jej podstawą dla osoby współpracującej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Kracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polski są pracownikami. Za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników, zgodnie z art. 18 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 2 powołanej ustawy – jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca. Stosownie do ustępu 11 drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

O statusie osoby współpracującej decyduje współpraca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, ścisła więź rodzinna z osoba prowadzącą działalność gospodarczą oraz prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego.

Ustalając, czy członek rodziny może być uznany za osobę współpracującą nie należy brać pod uwagę ani okresu, przez który współdziała on przy wykonywaniu działalności, ani wymiaru czasu jego pracy (w przypadku zawarcia z członkiem rodziny umowy o pracę), ani jego wieku. Zatem aby osoba mogła być uznana za osobę współpracującą z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, decyduje fakt współpracy przy prowadzeniu działalności nie ma przy tym znaczenia, ile osoba bliska poświęca czasu na pracę w firmie, ani jakie prace wykonuje oraz fakt prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego.

Fakt współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej, jako jedna z przesłanek definiujących osobę współpracującą nie przesądza jeszcze o posiadaniu statusu osoby współpracującej w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W przypadku członka najbliższej rodziny, jakim jest córka Wnioskodawcy, kryterium decydującym o uznaniu jej za osobę współpracującą jest pozostawanie z Wnioskodawcą we wspólnym gospodarstwie domowym. O prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego decyduje łącznie, wspólne zamieszkiwanie i zaspokajanie potrzeb, przy czym samo zamieszkiwanie z rodzicami dorosłych dzieci nie może być automatycznie uznane za pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym. Wspólnota gospodarstwa domowego oznacza bowiem, ze pozostające w niej osoby mają zaspokajane potrzeby ze środków będących w dyspozycji wspólnoty (rodziny).

Mając na uwadze fakt, iż Wnioskodawca przedstawiając opis stanu faktycznego wskazał, że nie prowadzi wspólnego gospodarstwa z córką, tytułem do ubezpieczeń społecznych dla córki Wnioskodawcy będzie stosunek pracy, natomiast podstawę wymiaru stanowić będzie przychód uzyskany przez córkę Wnioskodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Uwzględniając powyższe, Zakład ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 1 kwietnia 20l5 r.

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia l3 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (…).

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz